What my clients Say SSS

Sandland
Nasıl Yapılır?

Kum heykel sanatı son yıllarda dünyada yeni yeni yaygınlaşan özel bir “ephemeral” (geçici) sanat türüdür. Alternatif sanatlar kapsamında yer alan kum heykel etkinliklerinde sadece su ve kum kullanılmaktadır. Kum Heykeltıraşlar yapılan heykelin boyutları da göz önünde tutularak çalışmalarını solo ya da 2-3 kişiden oluşan ekipler halinde yürütürler. Sonuçta ise ortaya yüzlerce ton ağırlığında, metrelerce uzunluk ve yüksekliğe sahip sadece suyun ve kumun kullanıldığı muhteşem eserler ortaya çıkar.

Karşılaştığımız en çok sorular nedir ?

Tekerlekli sandalye için uygunmudur?

Evet, tekerlekli sandalyaler için uygundur.

Peki köpeğimizi getirebilirmiyiz?

Evet, ama sadece tasmayla birlikte.

Bu heykeller gerçekten sadece kum ve sudan mı yapılmıştır?

Evet! heykellerimiz sadece kum ve suyun karışımından yapılmıştır. Genel olarak mikroskobik boyuttaki kum taneleri keskin kenarlı olması gerekir ve buna göre en uygun kum dere yataklarından veya kenarlarından elde edilir. Bu kum bol su ile karıştırılır ve özel geliştirdiğimiz ahşap kalıplara dökülür ve kompresör makinasıyla sıkıştırılarak yoğun bir kütle haline getirilir. Sonrasında ahşap kalıplar kaldırılır ve heykel traşlar o kum kütlesi üzerinde sanatlarını icra etmeye başlarlar. Kum heykellerimiz tümüyle blok yapılardır ve ne içerisinde ne de dışında kum haricinde destekleyici herhangi başka bir malzeme bulunmamaktadır.

Yağmur yağdığında ne oluyor?

Tabii ki ıslanıyoruz! Ama heykellere şaşırtıcı şekilde hiç bir şey olmuyor. Yağmur suları özel drenaj sistemizden akıp gidiyor. Yağmurla birlikte şiddetli fırtınalar sırasında, yatay yüzeyler ufak zarar görebilmekte olup bu tarz aşınma ve yıpranmalar tarafımızca kolaylıkla tamir edilebilmektedir.

Peki heykellere sıktığınız o şeyler nedir?

Bu saç spreyi, yumurta beyazı veya çimento değil! Antalya’nın bol fırtınalı ve sağanak yağışlı kış dönemine girmeden önce heykellerin daha az zarar görmelerini sağlamak için heykellerin üzerini çevre dostu ince bir zar ile kaplıyoruz. Püskürttüğümüz bu solusyon kum kalıplarını bir arada tutma özelliği taşımamaktadır, sadece yağmur sularının kum kalıplarının içerisine sızmasını azaltmak içindir.

Heykellerin yaşam süreleri nedir?

Açık havada bulunan kum heykellerin yaşam süreci eğer iyi bakıldığında bir yılı aşabiliyor. Kapalı alanlarda ise sonsuza dek diyebiliriz.

Heykelleri yapmak ne kadar sürüyor?

Bu yılkı Festivalimizde ortalama 15 profesyonel heykeltraş 9-10 gün boyunca, günde 8 saat 10.000 ton ham kumu sanat eserine dönüştürmek için uğraş verdi. Bize inanın, gerçekten çok zor bir iş başardılar!

Heykelerin Türkiye’de veya dünyada emsalleri varmı?

Hayır, bu heykeller sadece bizde var ve kesinlikle ne Türkiye’de ne de Dünya’da emsalleri vardır. Her yıl bir konu seçeriz ve seçilen konu çerçevesinde hangi heykelin yapılacağını karar veririz ve bu heykellerin emsallerinin olmamasına çok özen gösteririz. Bizleri taklit edenler varsa bunu bilemeyiz tabiiki 🙂
Ayrıca, kum heykel müzemiz dünyanın 12 ay buyunca ziyaret edilebilen tek kum heykel müzesidir.

Heykeller hiç yıkılırmı?

Evet! Biz her sene konu değişikliğine gittiğimiz için eski kum heykellerini yıkarız ve yerlerine konuya uygun yeni heykeller yaparız. Bu arada heykel yıkımını da bir eğlenceye çevirmeyi de ihmal etmedik. Her sene geleneksel olarak eline baseball sopasını kapan geliyor ve yıkımı törensel bir şekilde tamamlıyoruz.

Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.
ArabicEnglishGermanRussianTurkish