What my clients Say SSS

 

KUM HEYKEL SANATININ MERAK EDİLENLERİ

Heykeller gerçekten sadece kum ve sudan mı yapılmıştır?

Evet! heykeller sadece kum ve suyun karışımından yapılmıştır. Genel olarak mikroskobik boyuttaki kum taneleri keskin kenarlı olması gerekir ve buna göre en uygun kum dere yataklarından veya kenarlarından elde edilir. Bu kum bol su ile karıştırılır ve özel geliştirdiğimiz ahşap kalıplara dökülür ve kompresör makinasıyla sıkıştırılarak yoğun bir kütle haline getirilir. Sonrasında ahşap kalıplar kaldırılır ve heykeltıraşlar o kum kütlesi üzerinde performanslarını sergilemeye başlarlar. Kum heykeller tümüyle blok yapılardır ve ne içerisinde ne de dışında kum haricinde destekleyici herhangi başka bir malzeme bulunmaktadır.

Yağmur yağdığında ne oluyor?

Tabii ki biraz ıslanıyoruz! Ama çoğunlukla heykellere şaşırtıcı şekilde hiç bir şey olmuyor. Yağmur suları özel drenaj sistemimizden akıp gidiyor. Yağmurla birlikte şiddetli fırtınalar sırasında, yatay yüzeyler zarar görebilmekte olup bu tarz aşınma ve yıpranmalar kolaylıkla restore edilebilmektedir.

Peki heykellere sıktığınız o şeyler nedir?

Bu saç spreyi, yumurta beyazı veya çimento değil! Antalya’nın bol fırtınalı ve sağanak yağışlı kış dönemine girmeden önce heykellerin daha az zarar görmelerini sağlamak için heykellerin üzerini çevre dostu ince bir zar ile kaplıyoruz. Püskürttüğümüz bu solüsyon kum kalıplarını bir arada tutma özelliği taşımamaktadır, sadece yağmur sularının kum kalıplarının içerisine sızmasını azaltmak içindir.

Heykellerin yaşam süreleri nedir?

Açık havada bulunan kum heykellerin yaşam süreci eğer iyi bakıldığında bir yılı aşabiliyor. Kapalı alanlarda ise sonsuza dek diyebiliriz.

Heykelleri yapmak ne kadar sürüyor?

Bu yılkı etkinlikte ortalama 15 profesyonel heykeltıraş 3 hafta, günde 8 saat 10.000 ton ham kumu sanat eserine dönüştürmek için uğraş verdi. Bize inanın, gerçekten çok zor bir iş başardılar!

Heykelerin Türkiye’de veya dünyada emsalleri varmı?

Hayır, bu heykeller sadece bizde var. Her yıl bir tema seçeriz ve bu tema çerçevesinde hangi heykelin yapılacağını karar veririz ve bu heykellerin emsallerinin olmamasına çok özen gösteririz. Bizleri taklit edenler varsa bunu bilemeyiz elbette 🙂
Bu arada Sandland dünyanın 12 ay boyunca ziyaret edilebilen tek kum heykel müzesidir.

Heykeller hiç yıkılır mı?

Evet! Biz her sene konu değişikliğine gittiğimiz için eski kum heykellerini yıkarız ve yerlerine yeni temaya uygun yeni heykeller yaparız. 

Sergi alanı tekerlekli sandalye için uygun mudur?

Evet, tekerlekli sandalye için uygundur.

Peki evcil hayvan getirebilir miyiz?

Evet, ama sadece tasmayla birlikte.

Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.
ArabicEnglishGermanRussianTurkish