Who am I? Sandland Hakkında

SANDLAND (Antalya Kum Heykel Müzesi) devasa boyutlarda yüzlerce kum heykelin sergilendiği, alan genişliği, katılan sanatçı sayısı ve kullanılan kum miktarı gibi özellikleriyle düzenlenmeye başladığı 2006 yılından beri dünyanın en eski, en prestijli ve en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer almaktadır. 

Kum heykel sanatı son yıllarda dünyada yeni yeni yaygınlaşan özel bir Ephemeral (geçici) sanat türüdür. Alternatif sanatlar kapsamında yer alan kum heykel etkinliklerinde sadece su ve kum kullanılmaktadır. Kum Heykeltıraşlar yapılan heykelin boyutları da göz önünde tutularak çalışmalarını solo ya da 2-3 kişiden oluşan ekipler halinde yürütürler. Sonuçta ise ortaya yüzlerce ton ağırlığında, metrelerce uzunluk ve yüksekliğe sahip sadece suyun ve kumun kullanıldığı muhteşem eserler ortaya çıkar. Kum Heykel Sanatı hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve her şeyin bir gün yok olacağı felsefesini taşır. Bu yüzden izleyenleri hayrete düşüren bu eşsiz eserler kısa bir dönem sergilendikten sonra yıkılarak tamamen ortadan kaldırılırlar.

Antalya’nın dünyaca ünlü Lara Sahil Bandında yaklaşık 7 bin metrekare alanda, 10 bin ton nehir kumu kullanılarak, dünyanın birçok ülkesinden katılan profesyonel kum heykel sanatçılarının 3 hafta süren performansları neticesinde yaratılan muhteşem eserler her gün ziyaret edilebilir. Dünyanın ilk ve tek 12 ay ziyarete açık Kum Heykel Müzesi, 1 Mayıs-1 Kasım arasında her gün 09.00-23.00 saatleri arasında, 1 Kasım-1 Mayıs arasında ise 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Artık gelenekselleşen etkinlik her yıl artan ilgi ve ziyaretçisiyle Antalya ve Türkiye’nin en önemli kültür-sanat etkinlikleri arasına girmiştir. 150’den fazla heykelin yer aldığı etkinlik gece ve gündüz ziyaretçilere unutamayacakları bir deneyim yaşatmaktadır. Sanatın en doğal, en muhteşem ve en eğlenceli halini yansıtan bu eşsiz etkinlik her yıl farklı bir temada düzenlenmektedir. 2021 teması Atlantis olarak belirlenen sergide efsanevi olay ve kahramanlar kumun büyüsüyle adeta yeniden canlandırılmıştır. Sergide ayrıca dünyanın 7 harikası arasındaki eserler de ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur. Sergi aynı zamanda pek çok ilginç aktivite ve etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Serginin 2022 yılı teması ise ”UZAY” olarak belirlenmiştir.

7’den 70’e herkese hitap eden etkinlik alanında minik ziyaretçiler, özel olarak oluşturulan Sihirli Kum Kale’de kinetik kum kullanılarak düzenlenen atölye programına katılabilmektedir. Çocuk oyun alanı yanı sıra arzu eden misafirlere atv safari, su sporları ve benzeri etkinlik imkanı sunulmaktadır.

Dünyada bu tür bir etkinlikte ilk kez kullanılan led aydınlatma sistemi ile ışıklandırılan devasa boyuttaki heykeller ve tema çerçevesinde yayınlanan müzik yayınıyla adeta masalsı bir havaya bürünmektedir. Müze Kafeteryası’nda yer alan dev led ekranda ise merak edenler için heykellerin yapım aşamalarının yer aldığı belgesel gösterimi yapılmaktadır.

 

Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.
ArabicEnglishGermanRussianTurkish